Chiny wzywają japońskie statki do zaprzestania działań w pobliżu Wysp Diaoyu

0
Fot. India Today
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Chiny wzywają Japonię do zaprzestania działań w pobliżu Wysp Diaoyu. Chińska Straż Przybrzeżna poinformowała, że trzy japońskie statki i kilka jednostek patrolowych wpłynęło – zdaniem Chińczyków – nielegalnie na wody terytorialne archipelagu.

Strona chińska informuje też, że podjęła “niezbędne środki egzekwowania prawa” względem japońskich statków. Rzecznik Chińskiej Straży Przybrzeżnej wyjaśnił, że chińskie statki prowadzą działania w zakresie ochrony praw morskich i egzekwowania prawa w ramach uznanej jurysdykcji Chin. Wezwał stronę japońską do natychmiastowego zaprzestania wszelkiej nielegalnej działalności na wodach Wysp Diaoyu.

Archipelag Diaoyu to grupa niewielkich, bezludnych wysepek na Morzu Wschodniochińskim, zanjdująca się około 170 kilometrów na wschód od Tajwanu. Wyspy od dawna stanowią punkt zapalny w stosunkach obu krajów. Chiny i Japonia ogłosiły je jako swoje terytorium pod różnymi nazwami. W Chinach są znane jako Wyspy Diaoyu, w Japonii jako Wyspy Senkaku. Tokio zwróciło się niedawno do Map Google o usunięcie słowa “Diaoyu” i pozostawienie w nazwie “Senkaku”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!