Niemcy rozpoczną rozmowy z Tanzanią w sprawie ewentualnych reparacji

0
Fot. Daily News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Niemcy rozpoczną rozmowy z Tanzanią w sprawie zadośćuczynienia za trzy dekady kolonialnych rządów w tym afrykańskim państwie. Uzgodnili to prezydenci obu krajów, o czym poinformowali na wspólnej konferencji prasowej.

Chodzi między innymi o reparacje oraz zwrot szczątków ludzkich wystawianych w niemieckich muzeach.

“Rozmawialiśmy o szczegółach i jesteśmy gotowi podjąć negocjacje na temat schedy kolonializmu” – powiedziała tanzańska prezydent Samia Hassan Suluhu.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który przebywa z oficjalną wizytą w Tanzanii, powiedział, że obie strony uzgodniły, iż niezbędne są dalsze badania i dyskusje o tym, co działo się w czasach kolonialnych.

Tanzania pod nazwą Tanganika była kolonią Niemiec w latach 1880-1918, kiedy podczas I wojny światowej została zdobyta przez Wielką Brytanię. W tym czasie zginęły z głodu dziesiątki tysięcy ludzi po tym, jak niemieccy żołnierze niszczyli i przejmowali zapasy żywności.
W 2021 roku Niemcy przeprosiły za śmierć około 75 tysięcy osób w południowoafrykańskiej Namibii, przyznając się do ludobójstwa i przekazując miliard euro na sfinansowanie różnych przedsięwzięć w tym kraju.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!