Izrael oficjalnie ogłasza stan wojny

1
Fot. CBC
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Izrael oficjalnie ogłosił stan wojny. Decyzję w tej sprawie podjął właśnie rząd tego kraju. Na południu przy granicy ze Strefą Gazy wciąż trwają walki z bojownikami Hamasu, którzy wczoraj przedostali się do Izraela. W kierunku granicy zmierzają też kolejne czołgi i pojazdy opancerzone, co może oznaczać rychłą inwazję lądową Izraela w Gazie.

Liczba ofiar konfliktu przekroczyła już tysiąc osób. Od wczoraj zginęło co najmniej 600 Izraelczyków, a wojsko twierdzi, że zabito też około 400 palestyńskich bojowników. Z kolei Hamas informuje, że w nalotach na Gazę zginęło 370 osób.

Trwają najbardziej intensywne od lat naloty na Gazę, a w kierunku granicy z palestyńską enklawą jadą setki izraelskich czołgów i pojazdów opancerzonych. Prawdopodobnie zwiastuje to ofensywę lądową w Gazie. Rząd Izraela oficjalnie ogłosił stan wojny, a z przygranicznych miast wojsko ewakuuje cywilów. „Przeprowadzamy ewakuację z całego terenu okalającego Gazę i naszym celem jest ukończenie tej operacji w najbliższych godzinach“ – informuje admirał Daniel Hagari, rzecznik izraelskiej armii.

W samej Gazie jest około stu izraelskich zakładników, porwanych przez Hamas jeszcze wczoraj. Izraelska armia przypuszcza, że część z nich nie żyje.

Wiadomo już, że rozpoczęta wczoraj wojna jest najpoważniejszym i najbardziej krwawym konfliktem Izraela z Hamasem w historii. Po obu stronach w ciągu kilkudziesięciu godzin zginęło więcej osób niż w ciągu kilku dni w poprzednich konfliktach.

Wczorajszy zaskakujący atak Hamasu na Izrael potępił cały świat zachodni. Kraje arabskie w większości nie określiły swojego stanowiska, ale apelują o rozejm.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. “ Wczorajszy zaskakujący atak Hamasu na Izrael ” – no wlasnie, jak to moglo sie wydarzyc, jak mozna bylo obejsc izraelskie sluzby w tylu punktach?
    Zastanowmy sie czy dane wywiadu izraelskiego ktore Trump przekazal Lawrowowi w Bialym domu mialy w tym jakis udzial.on pozniej debilnie tlumaczyl na tweeterze ze mial do tego prawo ale postawil na bacznosc sluzby wywiadu na calym swiecie wiedzac ze USA rzadzi tani sprzedwczyk i przekreciarz a nie prezydent

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!