Literacką Nagrodę Nobla otrzymał norweski pisarz i dramaturg Jon Fosse

0
Fot. Twitter: Nobel Prize
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Literacką Nagrodę Nobla otrzymał norweski pisarz i dramaturg Jon Fosse. Szwedzka Akademia uhonorowała go „za nowatorskie sztuki i prozę, która dała wyraz temu, co niewypowiedziane”.

Autor debiutował w 1983 roku książką „Czerwone, czarne”. Jego najbardziej znane dramaty to „Imię” z 1995 roku i „Dziecko” z 1997.
Werdykt Akademii Noblowskiej ogłosił jej sekretarz, Mats Malm. 

„Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2023 otrzymał norweski pisarz Jon Fosse za innowacyjne sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane” – ogłosił sekretarz Szwedzkiej Akademii. 

Nagroda Nobla to prestiżowe wyróżnienie, przyznawane od 1901 roku oprócz literatury także za zasługi na rzecz pokoju oraz za wybitne osiągnięcia naukowe – w dziedzinie fizjologii lub medycyny, fizyki, chemii, a także ekonomii.

W ubiegłym roku literacką nagrodę otrzymała pochodząca z Francji Annie Ernaux. Pisarka została uhonorowana za “za odwagę i przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

Literacką Nagrodą Nobla zostało dotąd wyróżnionych 119 osób, w tym pięcioro Polaków – Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. Pierwszym laureatem w historii literackiego Nobla został w 1901 roku francuski poeta, Sully Prudhomme.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!