Turcja będzie rozmawiać z ONZ na temat czarnomorskiej inicjatywy zbożowej. Chodzi o transport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że omówi tę kwestię z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem na zgromadzeniu ogólnym Organizacji, które odbędzie się w dniach 18-26 września w Nowym Jorku. Recep Tayyip Erdogan podkreślił, że najnowsza propozycja ONZ wychodzi naprzeciw niektórym rosyjskim żądaniom. Wskazał na mechanizmy płatnościowe i ubezpieczeniowe statków.
Wczoraj prezydent Turcji Recep Erdogan spotkał się w Soczi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Po rozmowach wyraził opinię, że wkrótce uda się znaleźć rozwiązanie, umożliwiające wznowienie porozumienia zbożowego, dzięki któremu Ukraina mogła bez przeszkód eksportować produkty rolne przez Morze Czarne.
Turecki przywódca podkreślał znaczenie inicjatywy, zapowiedział pakiet nowych rozwiązań, który został stworzony w porozumieniu z ONZ. Recep Erdogan mówił też o potrzebie złagodzenia stanowiska przez Ukrainę. Kijów zapowiada rozmowy prezydentów Turcji i Ukrainy.
Porozumienie dotyczące zboża pomiędzy Ukrainą a Rosją przy udziale Turcji i ONZ obowiązywało od lipca ubiegłego roku do lipca tego roku. Wycofali się z niego Rosjanie, po czym zaczęli bombardować ukraińskie miejscowości portowe, uszkadzając lub niszcząc infrastrukturę agrarną.
Czarnomorska inicjatywa zbożowa umożliwiła bezpieczny eksport do 45 państw niemal 33 milionów ton zbóż i produktów spożywczych ponad tysiącem statków. Obejmuje to znaczną ilość zboża – 725 tysięcy ton – wysłaną statkami wyczarterowanymi przez Światowy Program Żywnościowy w celu wsparcia prowadzonych w ramach tego programu operacji humanitarnych w Afganistanie, Etiopii, Kenii, Sudanie, Somalii i Jemenie. Dzięki inicjatywie w 2022 roku Ukraina pozostała największym dostawcą pszenicy na potrzeby Światowego Programu Żywności – zapewnia ziarno pszenicy na potrzeby ponad połowy światowych zamówień programu.