E. Macron: ambasador Francji pozostanie w Nigrze

0
Macron
Fot. Anadolu Agency

Ambasador Francji pozostanie w Nigrze. Poinformował o tym prezydent Francji Emmanuel Macron, przemawiając do dyplomatów. Podkreślił też swoje wsparcie dla obalonego prezydenta Nigru Mohameda Bazouma.

Ambasador Francji w Nigrze Sylvain Itte miał do wczoraj opuścić ten kraj. W piątek zażądała tego wojskowa junta, która objęła władzę po lipcowym zamachu stanu. W związku z niepodporządkowaniem się dyplomaty do wezwania junta odcięła dostawy prądu i wody do ambasady Francji oraz konsulatu.

W lipcu w Nigrze doszło do zamachu stanu. Wojskowa junta obaliła demokratycznie wybranego prezydenta Mohameda Bazouma. W ostatnim czasie zaprezentowała trzyletni plan powrotu do demokracji, który został odrzucony przez kraje Afryki Zachodniej zrzeszone w ECOWAS.

Jednocześnie ta grupa zastanawia się nad podjęciem interwencji militarnej w Nigrze. Dlatego przywódca junty w Nigrze generał Abdourahamane Tiani upoważnił siły zbrojne Mali i Burkina Faso do interwencji w jego kraju w przypadku ataku sił państw Afryki Zachodniej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!