Mija 10 lat od jednego z najważniejszych przewrotów wojskowych w historii Egiptu. 3 lipca 2013 roku armia obaliła Bractwo Muzułmańskie i powróciła do władzy. Tym samym, niepowodzeniem zakończyła się rewolucja arabskiej wiosny w Egipcie.
Na początku 2011 roku uliczne demonstracje w Egipcie obaliły wieloletniego przywódcę kraju i autokratę, prezydenta Hosniego Mubaraka. W następnych miesiącach wybory wygrało islamistyczne Bractwo Muzułmańskie. Ale w połowie 2013 roku ludzie masowo wychodzili na ulice, bo nowi władcy nie spełnili najważniejszego żądania Egipcjan – nie poprawili jakości życia.
3 lipca sytuację wykorzystała armia. Ówczesny dowódca wojska generał Abdel Fatah al-Sisi ogłosił, że armia na powrót przejmuje władzę. Dotychczasowy prezydent oraz przywódcy Bractwa Muzułmańskiego trafili za kratki. Masowe demonstracje do których dochodziło w następnych tygodniach, były brutalnie tłumione, a w zamieszkach zginęły tysiące osób.
Abdel Fatah al-Sisi przywrócił rządy twardej ręki, a w Egipcie nie ma już znaczącej opozycji. Mimo wielu inwestycji, wciąż nie poprawiła się sytuacja gospodarcza, a w ostatnich dniach Egipcjanom szczególnie mocno dał się we znaki światowy kryzys żywnościowy, wywołany przez Rosję na Ukrainie.
W Egipcie rozwija się korupcja, dziennikarze masowo trafiają do więzienia, a protesty są surowo zabronione.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!