Niemcy wyślą dwa okręty wojenne na Indo-Pacyfik w 2024 roku

0
Fot. REUTERS

Niemcy wyślą dwa okręty wojenne na Indo-Pacyfik w 2024 roku – poinformował minister obrony tego kraju Boris Pistorius. Ma to być odpowiedź na rosnące napięcia między Chinami i Tajwanem nad spornym Morzem Południowochińskim. 

Borys Pistorius poinformował o tym w Singapurze, podczas konferencji dotyczącej bezpieczeństwa – Shangri-La Dialogue. Podkreślił, że przekazanie okrętów jest potrzebne, aby stanąć w obronie międzynarodowego porządku opartego na prawie i ochronić główne szlaki morskie. 

Szef niemieckiego resortu obrony dodał, że działanie to nie jest skierowane przeciwko żadnemu z państw regionu. „Wręcz przeciwnie: będziemy bronić międzynarodowego porządku, opartego na prawie, pod którym wszyscy się podpisaliśmy i na którym wszyscy powinniśmy skorzystać – czy to w regionie Morza Śródziemnego, w Zatoce Bengalskiej lub na Morzu Południowochińskim” – mówił Boris Pistorius. 
W 2021 roku rząd federalny Niemiec wysłał fregatę w region Indo-Pacyfiku i był to pierwszy niemiecki okręt wojenny na tym obszarze od 20 lat. Teraz dotrze tam fregata i statek zaopatrzeniowy. 

Około 40 procent handlu zagranicznego Europy przepływa przez Morze Południowochińskie. Chiny roszczą sobie prawo do prawie całego morza, pomimo orzeczenia międzynarodowego trybunału, że Pekin nie ma podstawy prawnej do tych roszczeń. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!