Niedopałki papierosów są jednym z głównych źródeł śmieci na świecie

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Niedopałki papierosów są jednym z głównych źródeł śmieci na świecie. Stanowią one 30-40 procent zanieczyszczeń wyrzucanych przez morza i oceany. W obchodzonym dziś Światowym Dniu bez Tytoniu oprócz konsekwencji zdrowotnych i ekonomicznych, jakie niesie palenie papierosów, eksperci zwracają uwagę palaczy na aspekt ekologiczny.

Doktor Krzysztof Przewoźniak z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie powiedział IAR, że biodegradacja plastiku, który znajduje się w filtrach papierosów, trwa nawet 25 lat. “Tytoń jest największym źródłem śmieci na świecie. Nie butelki, które czasami widać na różnego rodzaju filmach, które się kumulują gdzieś w jakichś zatokach na Filipinach, ale niedopałki papierosów” – wskazał ekspert. Jak dodał, “mikroplastik, który znajduje się w filtrach papierosów, jest drugim źródłem plastiku na świecie. Co roku wycina się 600 milionów drzew po to, żeby z acetatu celulozowego wyprodukować papierosy. Potrzeba 4 litrów wody do każdego z 6 bilionów papierosów, żeby je wyprodukować”. Doktor Przewoźniak dodał, że ilość tlenku węgla, którą produkują zakłady tytoniowe jak i palacze, równa się 1/5 ilości tlenku węgla emitowanego przez wszystkie linie lotnicze na świecie. 

Przyjęta parę lat temu przez Głównego Inspektora Sanitarnego strategia zakłada, że Polska do 2030 będzie wolna od dymy tytoniowego. Według definicji WHO społeczeństwo uznaje się za wolne od dymu papierosowego, gdy palacze stanowią mniej niż 5 proc osób powyżej 16. roku życia. WPolsce nałogowo pali prawie 9 milionów osób, czyli ponad 25 procent społeczeństwa. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!