Chiński myśliwiec wykonał agresywny manewr podczas przechwycenia amerykańskiego samolotu zwiadowczego

0
Fot. Twitter
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Armia USA poinformowała we wtorek, że chiński myśliwiec wykonał niepotrzebnie agresywny manewr podczas przechwycenia amerykańskiego samolotu zwiadowczego nad Morzem Południowochińskim. Dowództwo Indo-Pacyfiku USA opublikowało nagranie, na którym widać, jak myśliwiec J-16 przeleciał przed nosem samolotu RC-135, powodując turbulencje.

Amerykańskie dowództwo wojskowe przekonuje, że chińska armia w ciągu ostatnich pięciu lat stała się „znacznie bardziej agresywna”, co objawia się przechwytywaniem amerykańskim samolotów i okrętów w regionie.

Chińczycy najczęściej przechwytują amerykańskie samoloty nad strategicznie ważnym Morzem Południowochińskim, do którego w całości roszczą sobie prawa.

Takie działania doprowadziły w 2001 roku do wypadku lotniczego. Chiński myśliwiec zderzył się z amerykańskim samolotem nadzoru elektronicznego, w wyniku czego maszyna marynarki wojennej USA została uszkodzona, ale bezpiecznie sprowadzona na ziemię, a myśliwiec wpadł do wody. Później pilota uznano za zmarłego.

Władze w Pekinie uważają, że obecność amerykańskich sił w regionie Indo-Pacyfiku jest niepożądana. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!