Szef chińskiego MSZ o Ukrainie

0
152
Fot. caixinglobal.com/VCG
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szef chińskiego MSZ podczas wizyty w Europie zapewnia, że Chiny działają na rzecz pokoju na Ukrainie. Percepcja tych działań na Zachodzie jest jednak całkowicie odmienna. Chiny, które posiadają wiele narzędzi wpływu na Moskwę, nie krytykują bowiem Rosji za inwazję na Ukrainę. 

Podczas spotkania z szefową niemieckiej dyplomacji, minister spraw zagranicznych Chin Qin Gang zapewniał, że Chiny podejmują działania na rzecz zawieszenia broni na Ukrainie. Kilka tygodni temu, po raz pierwszy od rosyjskiej inwazji na Ukrainę doszło do rozmowy telefonicznej prezydenta Chin Xi Jinpinga z Wołodymyrem Zełenskim. Stało się to jednak tuż po uznanej za skandaliczną wypowiedzi chińskiego ambasadora w Paryżu, który zakwestionował niepodległość państw powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego. 

W rocznicę rosyjskiej inwazji Chiny przedstawiły też własny plan pokojowy, który faworyzował jednak interesy strony rosyjskiej. Chiny powszechnie krytykowane są za brak zaangażowania w rozwiązanie konfliktu. Według doniesień Financial Times na najnowszej liście unijnych sankcji znaleźć się ma aż 7 chińskich podmiotów, podejrzewanych o dostarczanie komponentów do produkcji broni w Rosji. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!