WEF: 14 mln stanowisk pracy zniknie w ciągu następnych 5 lat

0
WEF World Economic Forum / Światowe Forum Ekonomiczne
Fot. WNP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

14 milionów stanowisk pracy zniknie w ciągu następnych 5 lat, według raportu World Economic Forum. W niedzielę organizacja Światowe Forum Ekonomiczne opublikowała raport na bazie badania dokonanego na 800 firmach.

WEF – organizator spotkań światowych przywódców w Davos,  w Szwajcarii, zbadał, że pracodawcy przewidują stworzenie 69 milionów nowych miejsc pracy do 2027 i eliminację 83 milionów. Rezultatem będzie zniknięcie 14 milionów stanowisk, jest to ekwiwalent 2% procent siły roboczej.

Raport WEF wymienia przejście do odnawialnych źródeł energii jako czynnik tworzący miejsca zatrudnienia, natomiast wolniejszy rozwój ekonomiczny i wysoka inflacja przyczyniać się będzie do ich utraty. Implementowanie sztucznej inteligencji przyczyni się do obu. Firmy potrzebować będą pracowników, którzy zajmą się wdrażaniem i zarządzaniem narzędziami AI. Potrzebni będą analitycy danych, naukowcy, specjaliści od uczenia maszyn i eksperci od cyberbezpieczeństwa. Zatrudnienie w tego typu rolach wzrośnie według przewidywań  o 30% procent do 2027. 

Sztuczna Inteligencja spowoduje również zniknięcie wielu miejsc pracy, ze względu na zastępowanie ludzi maszynami. Według raportu, do 2027, zmniejszy się o 26 milionów liczba prac administracyjnych i biurowych, prac związanych z wprowadzaniem danych.

Według wyników raportu, w firmach poddanych ankiecie obecnie 34% procent zadań wykonywanych jest przez maszyny. Pracodawcy spodziewają się, że automatyzacja zadań wzrośnie do 42% w 2027 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!