Chiny: nowe badanie sugeruje, że spożywanie frytek może łączyć się z depresją

0
Fot. Marco Fischer/Pexels

Zespół badawczy z Hangzhou w Chinach odkrył, że częsta konsumpcja smażonego pożywienia, a szczególnie smażonych ziemniaków, łączy się ze zwiększonym o 12% ryzykiem doświadczania lęku i o 7% zwiększonym ryzykiem zapadnięcia na depresję, w porównaniu do osób, które nie spożywają smażonych pokarmów. Zespół z Chin przebadał 140,728 osób w okresie 11 lat. 2-procentowy wzrost różnicy ryzyka zachorowania na depresję zaobserwowano u osób konsumujących smażone ziemniaki w porównaniu do osób spożywających smażone białe mięso. Badacze sugerują, że za ryzyko odpowiada akrylamid, substancja chemiczna powstająca podczas procesu smażenia, szczególnie smażenia ziemniaków.

W innym badaniu, działaniu akrylamidu poddano rybki akwariowe gatunku danio pręgowany. Danio pręgowany jest używany przez naukowców, jako organizm modelowy. Najczęściej gatunek ten jest wykorzystywany do badania rozwoju kręgowców oraz badań nad chorobami metabolicznymi i neurologicznymi. 

Okazało się, że poddanie rybek długotrwałemu działaniu akrylamidu spowodowało pojawienie się preferencji rybek do przebywania w zacienionych częściach akwarium. Rybki również wykazywały zmniejszoną chęć eksplorowania akwarium i socjalizacji. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!