Japonia – badanie: dzieci przebywające z kotami lub psami we wczesnym okresie mogą być mniej narażone na alergie pokarmowe

0
Fot. cdc.gov

Według nowego badania dzieci, które mieszkają z kotami lub psami w okresie rozwoju płodowego i we wczesnym okresie niemowlęcym, mogą być mniej narażone na rozwój alergii pokarmowych niż inne dzieci.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie PLOS One, przeanalizowało dane od ponad 65,000 dzieci z Japonii. Okazało się, że u dzieci, które miały kontakt z kotami lub psami domowymi, ryzyko ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych było mniejsze od 13 do 16 procent, w porównaniu z dziećmi w domach bez zwierząt.

Badanie wykazało, że dzieci mające kontakt z kotami były mniej narażone na alergie na jajka, pszenicę i soję, podczas gdy dzieci mające kontakt z psami rzadziej miały alergie na jajka, mleko i orzechy.

Dokładny mechanizm uodparniania pozostaje niejasny, ale eksperci twierdzą, że kontakt ze zwierzęciem domowym może wzmocnić mikrobiom jelitowy niemowlęcia, bezpośrednio lub pośrednio poprzez zmiany w mikrobiomie rodzica lub środowiska domu.

Dr Jonathan Bernstein, prezes Amerykańskiej Akademii Alergii, Astmy i Immunologii, mówi, że brud i inne materiały wydzielane przez zwierzęta domowe mogą być dobre.

Chociaż naukowcy biorący udział w nowym badaniu uwzględnili kilka czynników, które mogły wpłynąć na ryzyko alergii pokarmowej u badanej osoby, w tym wiek matki, historię chorób alergicznych, palenie tytoniu i miejsce zamieszkania, twierdzą, że możliwe jest, że na wyniki wpłynęły także inne czynniki.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!