Teleskop Hubble’a ma już 33 lata

0
Fot. NASA
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Kosmiczny Teleskop Hubble’a ma już 33 lata, umieszczono go na orbicie pod koniec kwietnia 1990 roku. Przez ostatnie 33 lat dostarczał nam niesamowite zdjęcia obiektów astronomicznych. NASA świętuje wydarzenie publikując zdjęcie obszaru formowania się gwiazd – NGC 1333. Mgławica znajduje się w obłoku molekularnym Perseusza w odległości około 960 lat świetlnych.

Przypomnijmy, że 3 tygodnie temu NASA informowała, że teleskop dostrzegł obiekt, który prawdopodobnie jest ogromną czarną dziurą, mknącą przez międzygalaktyczną przestrzeń. Ten wyjątkowy kosmiczny podróżnik pozostawia za sobą ogon zbudowany z nowo powstałych gwiazd, rozciągający się na połowę długości galaktyki. Jak podaje NASA, „na wolności znalazł się potwór”.

Naukowcy mają na myśli super masywną — ważącą tyle, co 20 milionów Słońc — czarną dziurę, która mknie przez międzygalaktyczną przestrzeń z taką prędkością, że z Ziemi do Księżyca dotarłaby w 14 minut.

Zamiast pochłaniać gwiazdy na swojej drodze, popycha przed sobą i rozgrzewa obecny w przestrzeni gaz, wyzwalając powstawanie nowych, układających się w wąskie pasmo gwiazd. — Nigdy wcześniej czegoś takiego nikt nie zaobserwował — stwierdzają eksperci NASA.

Zdaniem odkrywców czarna dziura została wyrzucona z odległej, macierzystej galaktyki w wyniku wielu kolejnych zderzeń między super masywnymi czarnymi dziurami.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!