ESA: rozpoczęła się misja sondy kosmicznej Juice

0
Fot. CNN illustration
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Z Gujany Francuskiej wystartowała rakieta Ariane 5 z sondą kosmiczną Juice na pokładzie. Celem sondy jest zbadanie trzech księżyców Jowisza: Ganimedesa, Kallisto oraz Europy.

Juice to największa do tej pory misja Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz pierwsza w której tak duży udział wzięli polscy naukowcy i inżynierowie.

Polacy pracowali nad dwoma z dziesięciu instrumentów badawczych, które znajdują się na pokładzie sondy, również polskie firmy z sektora kosmicznego były zaangażowane w produkcje oraz testowanie elementów składowych sondy – mówi dr Tomasz Barciński, który pracował nad sondą Juice. “Każda misja jest wyjątkowa. Nie posyła się statku, który kosztuje wiele wiele milionów żeby nie odkryć nic nowego” – powiedział naukowiec.

Juice ma sprawdzić czy na lodowych księżycach Saturna istnieją warunki sprzyjające życia a także zbadać pole magnetyczne największego z nich, Ganimedesa.

Lot w stronę Jowisza potrwa około 8 lat. Jest to związane z ograniczoną liczbą paliwa jakie w kosmos zabrała ze sobą sonda Juice. “Jowisz jest bardzo daleko, fale radiowe docierają tam w godzinę, a do Słońca osiem minut więc jest bardzo daleko. Pole grawitacyjne słońca jest bardzo silne a paliwa nie ma za wiele” – powiedział dr Tomasz Barciński. 

Była to druga próba startu, pierwotnie sonda miała być wystrzelona wczoraj jednak wtedy przeszkodziły w tym warunki atmosferyczne. Pierwsze wyniki badań sondy w okolicach Jowisza poznamy w 2031 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!