Izrael – Netanjahu odrzuca „presję“ USA w sprawie reformy

0
Fot. Anadolu Agency
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Izraelski premier oświadczył, że nie ugnie się “pod presją Stanów Zjednoczonych“. W bezprecedensowej publicznej krytyce, Benjamin Netanjahu odrzucił apel prezydenta Joe Bidena o wstrzymanie wywołującej ogromne kontrowersje reformy sądownictwa.

Stany Zjednoczone już kilkakrotnie w ostatnich dniach wzywały izraelskie władze do wstrzymania prac nad reformą sądownictwa. Argumentowały, że stoi ona w sprzeczności z ustrojem demokratycznym. W ostatnich godzinach prezydent Joe Biden wezwał premiera Izraela, by wycofał się z pomysłu.

W odpowiedzi Netanjahu wydał oficjalne oświadczenie w którym napisał, że Izrael jest suwerennym krajem i nie będzie pouczany „nawet przez najbliższych przyjaciół“. Polityk dał do zrozumienia, że nie zamierza wycofać się z reformy.

Stany Zjednoczone to najważniejszy sojusznik Izraela. Każdego roku władze w Jerozolimie dostają ok. 4 miliardów dolarów od USA na zbrojenia bez których bezpieczeństwo kraju byłoby poważnie zagrożone. Choć Benjamin Netanjahu od lat ma bardzo chłodne relacje z kolejnymi demokratycznymi prezydentami USA, to nigdy jeszcze publicznie nie wypowiadał się wbrew stanowisku swojego największego sojusznika.

Przez Tel Awiw przeszły dzisiaj kolejne demonstracje przeciwników rządu. Opozycja wzywa premiera do całkowitego wycofania się z reform, które miałyby dać parlamentowi możliwość anulowania wyroków Sądu Najwyższego. Po ostatnich wielotysięcznych protestach i strajkach paraliżujących kraj, Netanjahu zapowiedział wstrzymanie prac na miesiąc.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!