Rosja: koniec rozmów Xi Jinpinga z Władimirem Putinem

0
Fot. Axios
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Przebywający od wczoraj z wizytą w Moskwie przywódca Chin spotkał się z poszukiwanym międzynarodowym listem gończym Władimirem Putinem oraz przedstawicielami rosyjskiego rządu. Zagranicznych obserwatorów najbardziej interesują dwie kwestie: chiński projekt rozpoczęcia negocjacji pokojowych Moskwy z Kijowem oraz możliwe dostawy chińskiej broni dla rosyjskiej armii.

Rosyjscy niezależni komentatorzy zauważają, że wypowiedzi chińskiego polityka nie wpisują się w linię Kremla, który chciałby otrzymać jednoznaczne potwierdzenie, że Pekin będzie wspierał Moskwę w wojnie z Ukrainą. Komunikaty przekazywane przez stronę chińską po spotkaniach Xi Jinpinga z prezydentem i premierem Rosji dotyczyły przede wszystkim spraw gospodarczych, partnerstwa i współpracy.

Xi Jinping skrytykował też zachodnie sankcje nałożone na Rosję. W trakcie wspólnego wystąpienia po zakończeniu rozmów na Kremlu Władimir Putin stwierdził, że chiński plan pokojowy może być podstawą uregulowania sytuacji w Ukrainie. Jednocześnie dodał, że może stać się to wtedy, kiedy Kijów i Zachód będą do tego gotowe. Xi Jinping w stwierdził natomiast, że w sytuacji Ukrainy byłby za pokojem i dialogiem. Przedstawiony wcześniej dwunastopunktowy chiński plan pokojowy został skrytykowany przez Kijów i zachodnie stolice jako jednostronny i będący w interesach Rosji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!