Australia kupuje Tomahawki

0
178
Fot. CNN
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Australia potwierdziła zawarcie ze Stanami Zjednoczonymi, umowę na zakup 220 pocisków Tomahawk. Jak podkreślił australijski resort obrony, ta dalekosiężna broń jest niezbędna do utrzymywania potencjalnych przeciwników na dystans. Canberra oświadczyła, że zwiększa wydatki na obronę, aby przeciwdziałać rosnącej chińskiej sile militarnej i jej aktywności na obszarze Pacyfiku.

Tomahawki najpierw znajdą się na wyposażeniu okrętów nawodnych, potem także okrętów podwodnych z napędem atomowym.. Ich zasięg to ponad 1000 kilometrów. Wartość zakupu to 895 milionów dolarów amerykańskich.

We wrześniu 2021 roku trzy państwa: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia zawarły sojusz wojskowy AUKUS. Strony zobowiązały się do ścisłej współpracy i wymiany technologii obronnych w kluczowych dziedzinach, takich jak sztuczna inteligencja, informatyka, technologie kwantowe, program działań podwodnych oraz technologie pocisków rakietowych dalekiego zasięgu. Kluczowym elementem AUKUS jest porozumienie o budowie, w oparciu o amerykańskie technologie, australijskiej floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!