Niezwykła srebrna suknia ślubna odnaleziona we wraku statku

0
Fot. CNN

Niezwykła srebrna suknia ślubna odnaleziona we wraku 17-wiecznego statku. Statek zatonął w 1660 roku, skrywając na cztery wieki luksusowe skarby, w pobliżu wybrzeża największej wyspy Morza Północnego, Texel. Wrak statku zyskał nazwę Statku z Drewna Palmowego, ze względu na rodzaj drewna z którego zbudowany był dek pokładowy. 

W 2010 roku muł i piasek zaczął odsłaniać kufry na dnie morza. Cztery lata później nurkom udało się wydobyć je na powierzchnię.   

W środku znajdowały się niezwykłe, godne uwagi przedmioty, które teraz znajdują się na ekspozycji Museum Kaap Skill w Holandii. Są to luksusowe ubrania, tekstylia, m.in. suknia ślubna, jedwabne pończochy, gorsety, szlafroki, srebrna zastawa stołowa, zestawy toaletowe, puchary, instrumenty do nawigacji, książki ze stemplem szkocko- angielskiej rodziny królewskiej rodu Stuartów.

Przedmioty pochodzą z 17 wieku. Tekstylia zamknięte w kufrach, przykryte warstwą mułu, zachowały się w wyjątkowo dobrym stanie i obecnie wyglądają, jak przedmioty i kostiumy należące do scenografii epickiego filmu osadzonego w tym okresie. Bardzo niewiele wysiłków konserwacyjnych zostało włożonych w przygotowanie przedmiotów do wystawy w holenderskim museum.  

Setki kilku wiecznych wraków spoczywają wzdłuż wschodniego wybrzeża wyspy Texel, należącej do Holandii. Ten obszar wybrzeża znany był kiedyś, jako część Drogi Texel, przez którą podróżowało setki statków na Europejskich trasach. U wybrzeży wyspy znajdowały one miejsce postoju. Wybrzeże dostarczało pewnej ochrony ale nie chroniło statków przed gwałtownymi sztormami, które zrywały statki z kotwic i zderzały je ze sobą prowadząc do zatonięcia lub utknięcia na mieliznach. Katastroficzne sztormy utopiły pomiędzy 500 a 1000 statków zanim zaprzestano używać Dróg Texel w drugiej połowie 18 wieku. Wiele statków uległo rozkładowi. Te, które szybko zostały przykryte mułem i osadem przetrwały w zaskakująco dobrym stanie. Jest mało prawdopodobne, że kiedykolwiek poznamy pochodzenie Statku z Drewna Palmowego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!