Rosja: sąd zlikwidował Moskiewską Grupę Helsińską

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Moskiewski sąd zlikwidował Moskiewską Grupę Helsińską – najstarszą w Rosji i najbardziej szanowaną na świecie rosyjską organizację broniącą praw człowieka. Grupę założyli w 1976 rokuradzieccy dysydenci, w tym: Ludmiła Aleksiejewa, Siergiej Kowalow i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Andriej Sacharow. 

Wniosek o likwidację złożyło Ministerstwo Srawiedliwości. Powód był błahy. Chodziło o to, że organizacja zarejestrowana w Moskwie prowadziła swoją działalność w innych miastach Rosji. Resort uznał, że Moskiewska Grupa Helsińska przekroczyła swoje uprawnienia. W ocenie rosyjskich obrońców praw człowieka, to był tylko pretekst do zlikwidowania organizacji niewygodnej dla Władimira Putina i krytykującej wojnę.

Wraz z likwidacją Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Rosjanie zostali pozbawieni liczących się w świecie i niezależnych od Kremla organizacji broniących ich praw. 

W ocenie wiceprzewodniczącego, również zlikwidowanego przez władze, stowarzyszenia Memoriał Nikity Pietrowa, Kreml od dawna dażył do całkowitej likwidacji niezależnych organizacji obywatelskich. “Te tendencje w rozwoju państwa w takim wydaniu, jakie dziś widzimy na Kremlu, to tendencje negatywne, które nie mają granic, na których oni mogliby się zatrzymać” – powiedział rosyjski hsitoryk.
W ciągu pięciu ostatnich lat kremlowski reżim zlikwidował liczące się organizacje broniące praw człowieka, w tym Centrum Obrony Praw Człowieka Memoriał oraz Ruch o Prawa Człowieka założony przez Lwa Ponomariowa.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!