Afganistan – tragiczny bilans zimy

0
117
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Co najmniej 124 osoby zmarły w ostatnich dwóch tygodniach w Afganistanie z powodu panujących tam potężnych mrozów. Akcja pomocowa dla osób, mieszkających w niedostępnych terenach jest mocno utrudniona. Talibowie zakazali kobietom pracy w organizacjach pozarządowych, także tych zagranicznych.

Tak ostrej zimy w Afganistanie nie było od co najmniej dekady. W niektórych miejscach termometry pokazują nawet -33 stopnie Celsjusza. Odczuwalna temperatura może być jeszcze niższa, bo Afganistan to górzysty kraj z ostrym klimatem.

Miejscowe władze podały, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni mrozu zabiły co najmniej 124 osoby. W kraju padło także 70 tysięcy sztuk bydła. Większość spośród ofiar to prawdopodobnie pasterze, którzy nie mieli się gdzie schronić przed chłodem.

Specjaliści szacują, że zakaz pracy dla kobiet, jaki wydali talibowie, spowodowuje jeszcze większą biedę w kraju. Sprawę komplikuje wydany przez talibów zakaz pracy kobiet w organizacjach pozarządowych. Oznacza on, że wiele organizacji musiało zawiesić działania pomocowe. Mimo tragicznej zimy talibowie zapowiedzieli już, że nie mają zamiaru cofnąć zakazu.

Afganistan to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. Obecnie około 95 procent społeczeństwa żyje tam na granicy ubóstwa.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!