Prezydent A.Duda i wicepremier J.Sasin w Davos o niezależności energetycznej od Rosji

0
99
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska znajduje się w gronie europejskich pionierów niezależności energetycznej od Rosji. W słowie wstępnym do dyskusji “Droga do europejskiej niezależności energetycznej”, która odbywa się w Davos w ramach Światowego Forum Ekonomicznego, prezydent podkreślił, że Polska jest w pełni niezależna od dostaw gazu z Rosji. W panelu uczestniczył także wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

“Dzisiaj mamy interkonektory łączące nas ze Słowacją, z Czechami, Litwą, Niemcami, umożliwiające przepływ gazu w obie strony. Dzisiaj mamy przede wszystkim – oprócz gazoportów w Świnoujściu – nitkę gazociągu z szelfu norweskiego przez Danię do Polski. W ten sposób mamy zapewnioną właściwie pełną alternatywę wobec dostaw z Rosji, w tym aspekcie jesteśmy absolutnymi europejskimi liderami, pionierami zwłaszcza w naszej części Europy. Ta niezależność nasza dzisiaj jest kompletna” – podkreślił prezydent Andrzej Duda. 

Zaznaczył również, że polskie władze od lat ostrzegały zachodnich polityków o prawdziwej naturze Gazpromu. “Wielu ekspertów, wielu polityków na zachodzie Europy – zwłaszcza zachodzie Europy – po prostu do niedawna się uśmiechało, kiedy o nich się mówiło. Mówiliśmy o nich między innymi my – Polacy – bardzo wyraźnie” – przypomniał prezydent.

Andrzej Duda wskazał, że Polska wiele razy alarmowała Zachód w kwestii działań Moskwy w dziedzinie energetyki, ale te ostrzeżenia często nie były brane na poważnie “Mówiliśmy, że Gazprom nie jest żadną normalną firmą w znaczeniu takim, jak rozumie to Zachód Europy. W pojęciu gospodarki rynkowej, to nie jest firma, która funkcjonuje na normalnych, rynkowych zasadach i która ma normalne własne, rynkowe zadania. (…) Mówiliśmy, że rosyjska polityka energetyczna to nie jest żaden problem biznesowy, gospodarczy, tylko to jest problem polityczny” – podkreślił prezydent.

Prezydent dodał, że Polacy wiedzieli, czego można spodziewać się po Rosji, stąd decyzje o dywersyfikacji dostaw źródeł energii. “To my nauczeni doświadczeniem szantażu energetycznego Rosji wobec Ukrainy w sposób zdecydowany przystąpiliśmy do działań dywersyfikacyjnych. Tym pionierem w tym zakresie, rzeczywiście – jeśli chodzi o realizację – był prezydent Lech Kaczyński, który zainspirował budowę gazoportu w Świnoujściu” – przypomniał Andrzej Duda.

Prezydent powiedział też, że koniecznością przyszłości i koniecznością świata są dostawy z niskoemisyjnych źródeł energii, takich jak na przykład odnawialne źródła energii.

Z kolei wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zadeklarował, że intencją polskich władz jest, by za 10-12 lat w Polsce działały trzy elektrownie jądrowe. Jacek Sasin przypomniał, że jedna z tych elektrowni ma być wybudowana we współpracy z Koreą Południową. “Chcemy, aby za 10 do 12 lat w Polsce działały trzy elektrownie jądrowe,a jedną z nich będzie na pewno elektrownia w Pątnowie w dobrej współpracy polsko-koreańskiej, firm państwowych i prywatnych” – powiedział Jacek Sasin. Podkreślił, że w projekcie uczestniczą dwie firmy państwowe – polska i koreańska, a także polska firma prywatna. “I za to chcę podziękować, w poczuciu takiej odpowiedzialności – również za przyszłość Polski – chcę ten projekt realizować i chcę inwestować swoje pieniądze w ten obszar, który jest dla nas strategiczny” – oświadczył minister aktywów państwowych.

Światowe Forum Ekonomiczne to doroczne spotkanie polityków, biznesmenów, aktywistów i dziennikarzy, poświęcone globalnym finansom oraz polityce. W tym roku do Szwajcarii przyjechała rekordowa liczba uczestników. Głównym tematem rozmów są wojna na Ukrainie oraz inne światowe kryzysy.

Polsko-koreańska umowa w sprawie budowy elektrowni w Pątnowie została zawarta w październiku ubiegłego roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!