Brazylia – aresztowania po szturmie na Kongres

0
105
Fot. Matheus Alves - Source: Sky News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Władze Brazylii nakazały aresztowanie kilku wysokich rangą urzędników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. To rezultat szturmu zwolenników byłego prezydenta Bolsonaro na budynki Kongresu, Sądu Najwyższego i na Pałac Prezydencki. Przedstawiciele brazylijskich służb twierdzą, że przed zamieszkami doszło do poważnych uchybień, a część funkcjonariuszy oskarżana jest o wspieranie anarchistów.
Po niedzielnym szturmie zatrzymano dotąd około półtora tysiąca osób. Równocześnie władze wydały nakazy aresztowania kilku urzędników, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Za kratki trafił już m.in. były szef żandarmerii wojskowej. Władze nakazały też aresztowanie byłego ministra sprawiedliwości. Z funkcji odwołano natomiast szefa policji.

Byłego ministra sprawiedliwości, który w ostatnich dniach był odpowiedzialny za bezpieczeństwo stolicy, oskarża się o sabotaż. Anderson Torres miał w ostatnich dniach zwolnić kilku szefów wydziałów i tym samym uniemożliwiać szybką reakcję na zamieszki. Sam Torres zaprzecza zarzutom.

Wciąż nie wiadomo, jakie konsekwencje grożą byłemu prezydentowi Jairowi Bolsonaro. Podczas zamieszek brazylijski polityk był na Florydzie, a w ostatnich godzinach trafił tam do szpitala. Część polityków domaga się od obecnego prezydenta, by wystąpił do USA o ekstradycję Bolsonaro.

Zamieszki w urzędach rządowych trwały kilka godzin. Dopiero po pewnym czasie policji i wojsku udało się opanować sytuację. Część policjantów oskarżana jest o sprzyjanie demonstrantom i o bezczynność, gdyż zaczął się szturm na Kongres.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!