UE – Katar: aplikacje mobilne Mistrzostw Świata stanowią zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa

0
Fot. thevpn.guru
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Eksperci Unii Europejskiej twierdzą, że dwie katarskie aplikacje związane z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej stanowią poważne zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa.

Niemiecki komisarz ds. ochrony danych powiedział we wtorek, że „jedna z aplikacji zbiera dane o tym, czy i z jakim numerem wykonywane jest połączenie telefoniczne, a druga aplikacja aktywnie zapobiega przechodzeniu urządzenia, na którym jest zainstalowana, w tryb uśpienia. Oczywiste jest również, że dane wykorzystywane przez aplikacje nie tylko pozostają lokalnie na urządzeniu, ale są również przesyłane do centralnego serwera.”

Norwegowie ostrzegają, że są zaniepokojeni szerokim dostępem, którego wymagają aplikacje i że istnieje realna możliwość, że odwiedzający Katar będą monitorowani przez władze katarskie. Francuska agencja ds. ochrony danych zaleca podróżnym zainstalowanie aplikacji tuż przed wyjazdem i usunięcie ich zaraz po powrocie do Francji.

Prawie 1,5 milionów gości spodziewanych jest w Katarze podczas Mistrzostw Świata, które trwają od 20 listopada do 18 grudnia. Cudzoziemcy odwiedzający kraj zostali poproszeni o pobranie oficjalnej aplikacji mundialowej Hayya, natomiast osoby odwiedzające placówki służby zdrowia będą musiały pobrać aplikację do śledzenia infekcji Ehteraz.

Obie aplikacje zostały oznaczone przez ekspertów jako „spyware”, ponieważ zapewniają władzom Kataru szeroki dostęp do danych ludzi, jak również uprawnienia do czytania, usuwania lub zmiany treści, a nawet do wykonywania bezpośrednich połączeń.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!