Chiny bronią Rosji podczas szczytu G20

0
102
Fot. EPA-EFE/BYAMBASUREN BYAMBA-OCHIR
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Nikt nie może pozbawić Rosji udziału w międzynarodowych formatach współpracy – powiedział podczas spotkania z Siergiejem Ławrowem szef chińskiej dyplomacji Wang Yi. Podczas szczytu G20 na Bali Chiny wyraziły “zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie”. Nie padły jednak słowa potępienia wobec Rosji, a o teoretycznej krytyce Rosji ze strony Chin czytamy jedynie w komunikatach po bilateralnych spotkaniach Xi z przywódcami zachodnich państw.

Na marginesie szczytu G20 na Bali doszło do spotkania szefów dyplomacji Rosji i Chin – Siergieja Ławrowa i Wang Yi. Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze. W części otwartej dla mediów Wang Yi wyraził zadowolenie, że informacje o złym stanie zdrowia Siergieja Ławrowa okazały się “fake newsem”.

Szef chińskiej dyplomacji wyraził sprzeciw wobec prób wykluczenia Rosji z udziału w międzynarodowych formatach współpracy. Przed szczytem pojawiały się głosy postulujące wykluczenie Rosji z formatu G20. Tym samym Chiny otwarcie wsparły w tej kwestii Rosję.
Żadna z wypowiedzi chińskich polityków podczas szczytu na Bali jak dotąd nie była krytyczna wobec Rosji. To z amerykańskiego komunikatu po spotkaniu Biden-Xi dowiadujemy się, że obydwaj politycy potępili rosyjskie groźby użycia na Ukrainie broni jądrowej. Takie stwierdzenie nie pojawia się jednak w chińskich komunikatach po spotkaniu, a Pekin nigdy nie potępił rosyjskiej inwazji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!