Turcja chce przywrócić porozumienia ws. eksportu zboża z Ukrainy

0
193
Erdogan
Fot. Turkish President Recep Tayyip Erdogan (Asharq Al-Awsat)
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Turcja chce przywrócić porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Prezydent Recep Erdogan ma rozmawiać na ten temat z przywódcami Ukrainy i Rosji.

O planowanych rozmowach poinformował minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu. Dyplomata powiedział dziennikarzom, że prezydent Erdogan będzie rozmawiał o eksporcie zboża z Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem w ciągu najbliższych dni. Polityk podkreślił jednocześnie, że umowa zbożowa była korzystna dla wszystkich stron i wyraził nadzieję, że zostanie przywrócona.

Turcja obok ONZ była jednym z pośredników zwartego w lipcu porozumienia między Ukrainą a Rosją, które pozwalało na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Jednak w sobotę Rosja ogłosiła, że zrywa umowę. Władze w Moskwie podjęły taką decyzję w reakcji na ataki na rosyjskie okręty wojenne stacjonujące w Sewastopolu.

Wczoraj turecki prezydent zapowiedział, że jego kraj będzie nadal uczestniczył w porozumieniu mimo decyzji Rosji o wycofaniu się z umowy. Dziś z ukraińskich portów wypłynęły trzy statki ze zbożem. Okręty zmierzają do Stambułu, gdzie przejdą inspekcję przed dalszą podróżą.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!