Chiny wystrzeliły dziś rakietę, która wyniesie na orbitę okołoziemską trzeci, ostatni już element chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Chiński program budowy własnej stacji nabrał tempa po wykluczeniu tego kraju z programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tiangong będzie drugą stałą stacją orbitalną w Kosmosie.
Moduł Mengtian, co w tłumaczeniu na polski oznacza „marzenie o niebiosach” wyniosła na orbitę rakieta Długi Marsz. Wystrzelono ją ze Centrum Kosmicznego Wenchang na wyspie Hainan. Chiny rozpoczęły budowę własnej stacji kosmicznej w kwietniu ubiegłego roku. Wówczas na orbicie okołoziemskiej umieszczono główny moduł, gdzie w przyszłości mieszkać będą tajkonauci.
W lipcu tego roku do głównego modułu dołączyła część, w której znajdują się laboratoria. Ostatni, 23-tonowy moduł Mengtian ma dołączyć do pozostałych dwóch jeszcze dzisiaj. Chińska stacja kosmiczna ma służyć około 10 lat. To zwieńczenie ambitnego programu kosmicznego, dzięki któremu Chiny chciały uniezależnić się od współpracy z innymi krajami. Wcześniej ze względu na sprzeciw USA Chiny wykluczono z programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Stacja Tiangong, czyli „Niebiański Pałac” ma rozpocząć pracę pod koniec tego roku. Na grudzień zaplanowano załogową misję kosmiczną, w której udział weźmie trzech astronautów.