Mimo zapewnień Kremla, że moblizacja wojskowa jest częściowa i obejmie 300 tysięcy rezerwistów, dekret prezydencki nie wprowadza ograniczeń w akcji werbunkowej – twierdzą eksperci, z którymi rozmawiał rosyjski portal dziennikarstwa śledczego The Insider.
Ekaterina Schulmann, rosyjska politolog, zwraca uwagę, że dekret Putina wyłącza z mobilizacji tylko pracowników zbrojeniówki, poza tym dając pełną dowolność administracji wojskowej w powoływaniu rezerwistów. Mimo że Władimir Putin ogłaszając mobilizację, zapewniał, że chodzi o powołanie konkretnych specjalistów, to w dekrecie nie ma po tym śladu.
Paweł Czikow, prawnik specjalizujący się w prawach człowieka, wskazuje, że dekret został sformułowany tak ogólnie, że pełnię decyzji co do jego interpretacji ma ministerstwo obrony, które będzie prowadziło werbunek. Według Czikowa, MON ustali teraz kontyngenty zmobilizowanych dla każdego regionu, a za ich wypełnienie odpowiedzialni będą gubernatorzy. Już dziś wśród żołnierzy walczących na Ukrainie jest duża nadreprezentacja mieszkańców regionów najbiedniejszych i mniejszości narodowych zamieszkujących Rosję, a niewielu jest mieszkańców największych i najbogatszych miast – Petersburga i Moskwy.
Aleksandr Peredruk – obrońca praw człowieka – zwraca uwagę na przepisy, które zakazują w czasie obowiązywania mobilizacji, opuszczania miejsca zamieszkania przez rezerwistów bez specjalnej zgody. Dotyczy to potencjalnie 2 milionów mężczyzn zapisanych jako rezerwiści.
Zgodnie z dekretem opublikowanym na stronie kremlin.ru, w Rosji rozpoczęła się w trybie natychmiastowym częściowa mobilizacja. Dekret spod obowiązku mobilizacji wyłącza osoby skazane na karę więzienia, niezdolnych do służby wojskowej z powodów zdrowotnych i osoby, które przekroczyły wiek poborowy. Według władz w Moskwie, dekret dotyczy tylko przeszkolonych wcześniej rezerwistów i osoby, które odbywały służbę na podstawie kontraktów.