Iran: zamieszki w związku ze śmiercią młodej kobiety

0
187
Iran zamieszki
Fot. Hindustan Times
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Iranie zamieszki, które wybuchły w zeszłym tygodniu w związku ze śmiercią młodej kobiety Mahsy Amini rozprzestrzeniły się już na 15 miast i spowodowały śmierć co najmniej pięciu osób. Protesty zaczęły się po tym, jak w piątek władze Iranu ogłosiły śmierć 22-latki zatrzymanej przez “policję moralną” za rzekomo niewłaściwe noszenie hidżabu. 

Według działających na miejscu organizacji zajmujących się prawami człowieka, kobieta o kurdyjskim imieniu Jhina zmarła od ciosu w głowę. Zaprzeczają temu lokalne władze, zapowiadając śledztwo w tej sprawie. 

Irańskie media państwowe poinformowały, że podczas piątej nocy ulicznych protestów w kilkunastu miastach policja użyła gazu łzawiącego i dokonała aresztowań, aby rozpędzić tłumy liczące nawet po tysiąc osób. Według nieoficjalnych danych, aresztowano około 500 osób, a 450 zostało rannych. Niektóre demonstrantki zdejmowały hidżaby i paliły je w ogniskach lub symbolicznie obcinały włosy przed wiwatującym tłumem. Zamieszki należą do najpoważniejszych w Iranie od listopada 2019 roku, kiedy protestowano w związku z podwyżkami cen paliw. 
Śmierć Mahsy Amini i reakcja Iranu zostały potępione, między innymi przez ONZ, Stany Zjednoczone i Francję. Rzecznik irańskiego MSZ Nasser Kanani nazwał to jednak „zagranicznym interwencjonizmem”. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!