Prezydent Chin odrzucił ofertę spotkania z papieżem Franciszkiem

0
123
Pope Francis XI Jinping Papież Franciszek
Fot. asianews.it
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Przywódca Chin Xi Jinping miał odrzucić ofertę spotkania z papieżem Franciszkiem w Kazachstanie. Informacje takie, powołując się na źródła w watykańskiej dyplomacji, ujawniła Agencja Reutera. W środę w stolicy Kazachstanu przebywali jednocześnie zarówno papież Franciszek, jak i prezydent Xi. 

Według źródeł na które powołuje się Reuters, Watykan wyraził chęć zorganizowania spotkania papieża Franciszka z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem w stolicy Kazachstanu Nur Sułtan. Chińskie władze odrzuciły jednak tę propozycję ze względu na napięty terminarz spotkań Xi Jinpinga. 

W środę przewodniczący ChRL przebywał w Nur Sułtan z pierwszą zagraniczną wizytą od początku pandemii Covid, a papież Franciszek – z podróżą apostolską. Pekin i Watykan zaangażowane są w niezwykle delikatny dialog dotyczący katolików w Chinach, ze względu na brak oficjalnych relacji dyplomatycznych. Stolica Apostolska jako jedyne państwo europejskie utrzymuje oficjalne relacje z Tajwanem. W 2018 roku doszło do przełomu w zakulisowych relacjach Chin i Watykanu, kiedy chińskie władze zobowiązały się, że biskupi podporządkowanego komunistycznej partii kościoła patriotycznego – nie będą już wyświęcani bez zgody papieża, co miało miejsce w przeszłości. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!