Azerbejdżan: resort obrony o bilansie ofiar w walkach z Armenią

0
231
Azerbejdżan Armenia
Fot. India Posts English
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W walkach na granicy z Armenią zginęło 71 azerskich żołnierzy – poinformowało ministerstwo obrony Azerbejdżanu. Z kolei armeńskie władze informowały o śmierci 105 swoich żołnierzy. Jak podano, zawarte w środę wieczorem zawieszenie broni jest przestrzegane.

Walki pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem rozpoczęły się w nocy z poniedziałku na wtorek. Po dwóch dniach Erywań i Baku uzgodniły zawieszenie broni. Jak informowała Rada Bezpieczeństwa Armenii – rozejm udało się osiągnąć ”dzięki zaangażowaniu społeczności międzynarodowej”.

Starcia między Armenią i Azerbejdżanem, do których doszło w tym tygodniu, były największe od 2020 roku. Oba kraje obwiniają się o rozpoczęcie walk. Rząd armeński oskarżał Azerbejdżan o przeprowadzenie ”prowokacji na dużą skalę” oraz ostrzelanie kilku miast przy granicy. Z kolei Baku oświadczył, że to Erywań rozpoczął walki.

Konflikt między Armenią a Azerbejdżanem trwa od dekad. Kraje toczą spór o Górski Karabach, zamieszkany przez Ormian separatystyczny region Azerbejdżanu. Najbardziej intensywne walki miały miejsce w latach 1988-1994. Wtedy spór wygrała Armenia. Podczas ostatnich walk na terenie Górskiego Karabachu w 2020 roku zginęło ponad sześć tysięcy osób.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!