Szef NATO: konieczna silna obecność Sojuszu w regionie Arktyki w związku z zagrożeniem ze strony Rosji

0
137
Stoltenberg NATO
Fot. NATO
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Konieczna jest silna obecność NATO w regionie Arktyki w związku z zagrożeniem militarnym ze strony Rosji na dalekiej Północy – powiedział w Kanadzie sekretarz generalny Sojuszu. Jens Stoltenberg odwiedził modernizowane bazy wojskowe na północy tego kraju.

Szef Sojuszu powiedział, że region dalekiej Północy jest strategicznie ważny dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. “Kiedy Szwecja i Finlandia dołączą do NATO, to siedem z ośmiu krajów arktycznych będzie w Sojuszu. Najkrótsza droga do Ameryki Północnej dla rosyjskich rakiet i bombowców przebiega nad biegunem północnym” – podkreślił Jens Stoltenberg. Wskazywał na znaczący wzrost rosyjskiej obecności militarnej na tym obszarze – budowane nowe bazy wojskowe, reaktywowane bazy lotnicze z czasów ZSRR czy testowane nowe systemy uzbrojenia. Podkreślił, że rosyjski potencjał wojskowy w Arktyce to wyzwanie dla NATO.

Premier Kanady Justin Trudeau poinformował szefa Sojuszu o szczegółach współpracy z USA w ramach NORAD, czyli Dowództwa Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!