Litwa w przyszłym miesiącu otworzy przedstawicielstwo na Tajwanie

0
145
Fot. South China Morning Post
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Litwa zapowiada, że w przyszłym miesiącu otworzy swoje przedstawicielstwo na Tajwanie. Rozważana jest tam m.in. wizyta przewodniczącej litewskiego Sejmu Viktoriji Čmilytė-Nielsen.

Wilno zapowiada, że szefem placówki będzie Paulius Lukauskas, obecny doradca szefowej litewskiego rządu. Ministerstwo gospodarki Litwy napisało w komunikacie, że przedstawicielstwo handlowe w Tajpej pomoże rozwinąć “reprezentację gospodarczą Litwy w Azji Południowo-Wschodniej” oraz będzie miało znaczny wpływ na przyspieszenie realizacji wspólnych projektów z Tajpej. Resort zaznaczył, że Tajwan jest w grupie priorytetowych rynków Litwy w zakresie współpracy innowacyjnej, eksportu i bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W pierwszej połowie tego roku eksport towarów i usług z Litwy na Tajwan wzrósł o jedną trzecią i osiągnął wartość ponad jedenastu milionów euro. 

Tymczasem do Tajpej może się udać wkrótce przewodnicząca litewskiego parlamentu ViktorijaČmilytė-Nielsen. “Nasz plan jest taki, że będziemy zachęcali, aby była to wizyta większej liczby szefów parlamentów krajów Unii Europejskiej i w ten sposób zademonstrować solidarność z demokratycznym Tajwanem” – powiedział Polskiemu Radiu Aleksander Radczenko, doradca przewodniczącej Sejmu Litwy. 
Wilno współpracę z Tajpej zacieśnia od zeszłego roku. W listopadzie w litewskiej stolicy otwarte zostało przedstawicielstwo Tajwanu. W reakcji na działania władz w Wilnie Chiny odwołały swojego ambasadora na Litwie i zażądały tego samego w stosunku do ambasadora Litwy w Pekinie. Po ostatniej wizycie litewskiej wiceminister transportu na Tajwanie, strona chińska ogłosiła, że zrywa współpracę z Litwą w dziedzinie transportu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!