Iran gotowy na wymianę więźniów z USA

0
157
IRAN USA sankcje
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Iran gotowy na wymianę więźniów ze Stanami Zjednoczonymi – deklaruje tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych.
Władze w Teheranie domagają się uwolnienia kilkunastu Irańczyków, którzy przebywają w amerykańskich więzieniach. Wśród nich jest siedem osób o podwójnym, irańsko-amerykańskim, obywatelstwie i dwóch Irańczyków, którzy mają prawo stałego pobytu na terenie USA. “Jesteśmy gotowi na wymianę więźniów z Waszyngtonem. Stany Zjednoczone muszą uwolnić naszych obywateli bez żadnych warunków” – powiedział cytowany przez agencję Fars News rzecznik irańskiej dyplomacji.

Stany Zjednoczone domagają się z kolei zwolnienia między innymi Siamaka Namaziego. To amerykańsko-irański biznesmen, który jest najdłużej przetrzymywanym obywatelem USA w Iranie. Został zatrzymany przez irańskie służby w 2015 roku i skazany na dziesięć lat więzienia za szpiegostwo. Amerykańskie media oceniają, że zarzuty wobec Namaziego są bezpodstawne, a zatrzymanie mężczyzny miało wywrzeć presję na władze w Waszyngtonie w trakcie negocjacji nad porozumieniem nuklearnym.

Temat wymiany więźniów między Iranem a USA powraca, kiedy wznowiono negocjacje nad porozumieniem nuklearnym. W zeszłym tygodniu po kolejnej turze negocjacji w Wiedniu Unia Europejska ogłosiła, że ustalono ostateczny tekst porozumienia. Przedwczoraj uwagi do porozumienia zgłosiły władze w Teheranie. Teraz rozpatrują je państwa zachodnie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!