Japonia: Sekretarz Generalny ONZ o zaporoskiej elektrowni atomowej

0
172
Antonio Guterres
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że sprawę ostrzału zaporoskiej elektrowni atomowej powinni zbadać międzynarodowi eksperci. Kwestię energetyki jądrowej w czasie wojny Antonio Guterres poruszył na konferencji prasowej w Hiroszimie, gdzie wziął udział w ceremonii upamiętnienia 77. rocznicy pierwszego na świecie użycia bomby atomowej. 

Sekretarz Generalny ONZ mówił, że nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić, że mogłaby wybuchnąć wojna atomowa, bo zniszczyłoby to naszą planetę. Dlatego ONZ przy wsparciu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej podejmuje wysiłki, by ustabilizować sytuację w zaporoskiej elektrowni. “Każdy atak na elektrownię jądrową jest samobójstwem. Mam nadzieję, że te ataki ustaną i że inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej uzyskają dostęp do elektrowni” – zaznaczył Antonio Guterres. 

W weekend Rosjanie ostrzelali elektrownię z wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet. Pociski spadły w pobliżu bloku energetycznego i reaktora. Jak informuje ukraiński państwowy koncern Enerhoatom, uszkodzona została stacja azotowo-tlenowa, powstało ryzyko wycieku wodoru, a także uwolnienia substancji radioaktywnych. Uszkodzona została również linia przesyłowa wysokiego napięcia 330 kilowatów.

Z terenu elektrowni przed ostrzałem wyjechać mieli przebywający tam przedstawiciele rosyjskiego Rosatomu. Jednocześnie w obiekcie pozostaje ukraiński personel elektrowni, który kontynuuje prace w celu zapewnienia bezpieczeństwa. 

Wczoraj prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że atak na Zaporoską Elektrownię Jądrową to akt terroru i Rosja powinna ponieść za niego odpowiedzialność. “Ostrzał tego obiektu jest jawną, bezczelną zbrodnią, aktem terroru. I to nie tylko kolejny argument za uznaniem Rosji za państwo terrorystyczne. Jest to argument za zastosowaniem ostrych sankcji wobec całego rosyjskiego przemysłu jądrowego” – dodał ukraiński prezydent.

Elektrownia w Enerhodarze składa się z sześciu reaktorów. Moc każdego z nich to 950 megawatów. Rosjanie zajęli ją na początku marca.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!