Turcja: pierwszy statek z ukraińskim zbożem gotów do drogi

0
96
Fot. USNews.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem jest gotów do drogi. Jednostka przypłynęła wczoraj do Stambułu w Turcji i właśnie przeszła kontrolę. ONZ poinformowała, że statek jest już gotów do podróży do portu docelowego w Libanie.

Płynący pod banderą Sierra Leone statek “Razoni” dotarł do Stambułu wczoraj wieczorem i dzisiaj przeszedł trzygodzinną inspekcję. Przedstawicielstwo ONZ w Wiedniu poinformowało, że statek dostał pozwolenie, by wyruszyć w dalszą drogę do Libanu. Ma tam dostarczyć 26 ton kukurydzy z Ukrainy.

To pierwszy statek ze zbożem, który wypłynął z ukraińskiego portu w Odessie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Bombardowania i postawione przez Rosjan miny na Morzu Czarnym spowodowały, że wszystkie ukraińskie porty zostały zablokowane. Dopiero w ostatnich dniach, po pięciu miesiącach przestoju, udało się podpisać porozumienie między Ukrainą a Rosją o odblokowaniu eksportu.

Według porozumienia, którego gwarantem są ONZ i Turcja, ukraińskie statki będą wypływać z Odessy i dwóch innych portów, a po drodze w Stambule będą przechodzić kontrolę.

Blokada eksportu z Ukrainy spowodowała kryzys żywnościowy, głównie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Ukraina była dotąd głównym eksporterem żywności między innymi dla Egiptu czy Libanu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!