Tajwan: 27 chińskich samolotów wleciało do strefy identyfikacji obrony powietrznej wyspy

0
159
Fot. Al Jazeera
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Władze Tajwanu poinformowały, że 27 chińskich samolotów przekroczyło granicę strefy identyfikacji obrony powietrznej wyspy. tajwańskie lotnictwo i wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych zostały postawione w stan gotowości.

Wczoraj i dziś wizytę w stolicy Repuliki Chińskiej, czyli Tajwanu – Tajpej – złożyła przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Towarzyszyli jej przedstawiciele Kongresu USA. Władze Chińskiej Republiki Ludowej odebrały podróż jako prowokację i w odpowiedzi przeprowadziły na wodach wokół Tajwanu manewry z użyciem ostrej amunicji. Pekin uznaje Tajwan za własne, zbuntowane terytorium i już w dniu przylotu Nancy Pelosi 20 chińskich samolotów naruszyło jego strefę obrony.

Przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów opuściła dziś wyspę. Przed wylotem spotkała się z prezydent Tsai Ing-wen, członkami rządu, działaczami na rzecz praw człowieka oraz członkami parlamentu, do których wygłosiła przemówienie. Od Tsai Ing-wen odebrała też najwyższe odznaczenia cywilne Republiki Chińskiej – Order Przyjaznych Chmur. Nancy Pelosi przekonywała, że Ameryka nie zrezygnuje ze swoich zobowiązań na rzecz Tajwanu oraz popiera niezależność demokratycznego Tajpej od Pekinu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!