W sierpniu rozmowy trójstronne Turcji, Szwecji i Finlandii

0
Turcja
Fot. Daily Sabah

W przyszłym miesiącu przedstawiciele Turcji, Finlandii i Szwecji spotkają się, aby ocenić realizację przez państwa starające się o wstąpienie do NATO warunków stawianych przez Ankarę. Szwecja i Finlandia w połowie maja złożyły formalny wniosek o przyjęcie ich w skład NATO. Na początku lipca, w kwaterze głównej w Brukseli, ambasadorowie krajów sojuszu podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji.

Turcja uważa jednocześnie, że dwa kraje wspierają organizacje terrorystyczne. Chodzi o rzekome wsparcie dla organizacji kurdyjskich i tych powiązanych z Fethullahem Gulenem, oskarżanym przez tureckie władze o organizację zamachu stanu w 2016 roku.

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział, że porozumienie pomiędzy trzema krajami otworzy Szwecji i Finlandii drogę do członkostwa w NATO. Zagroził, że brak takiego porozumienia spowoduje tureckie weto.

Aby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę. 7 lipca zgodę na akt ratyfikujący przystąpienie dwóch krajów do Paktu wyraził polski Sejm, a wczoraj Senat.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!