Iran: W. Putin twierdzi, że jest postęp ws. ukraińskiego zboża

0
227
Fot. CNN
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Rosji powiedział, że jest postęp w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża. Władimir Putin mówił o tym po rozmowach z prezydentem Turcji, który podjął się negocjacji w tej sprawie. Obaj politycy są teraz w Iranie, gdzie biorą udział w spotkaniu na temat wojen w Syrii i na Ukrainie.

Rosyjska inwazja spowodowała blokadę ukraińskich portów, co uniemożliwia eksport zboża. Doprowadziło to do poważnego kryzysu żywnościowego na świecie, w tym w Afryce, bo Ukraina jest jednym z największych producentów zboża.

Mediacji w tej sprawie podjęły się Turcja oraz ONZ. Rosyjski prezydent Władimir Putin mówił po spotkaniu z tureckim prezydentem w Teheranie, że jest postęp w rozmowach.

“Dziękuję panu prezydentowi za wysiłki. Posunęliśmy się naprzód. Nie wszystkie kwestie są jeszcze rozwiązane, ale to, że idziemy naprzód, jest dobrą wiadomością” – mówił Władimir Putin.

Żadna ze stron nie ujawniła jak dotąd, na czym postęp miałby polegać. Przedstawiciele ONZ twierdzą, że być może jeszcze w tym tygodniu uda się podpisać porozumienie w tej sprawie. Strona ukraińska przypomina jednak, by z ostrożnością podchodzić do rosyjskich deklaracji, bo Moskwa wielokrotnie już łamała podpisywane przez siebie porozumienia.

Rosja nie tylko zablokowała ukraińskie porty, ale też masowo wywozi zboże z Ukrainy. Informują o tym liczne raporty organizacji międzynarodowych oraz zdjęcia satelitarne. Ukraińskie władze apelowały już m.in. do Turcji o zatrzymywanie rosyjskich okrętów, które wiozą ukradzione zboże na Bliski Wschód.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!