Izrael – J.Biden zapewnia, że Iran nie będzie miał broni nuklearnej

1
198
Fot. AP/Evan Vucci - > Fox News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Stany Zjednoczone nie dopuszczą, by Iran wyprodukował broń atomową. Taką deklarację złożył w Izraelu amerykański prezydent Joe Biden. Wizyta w Jerozolimie to pierwsza część podróży amerykańskiego przywódcy na Bliski Wschód. Jednym z jej wspólnych mianowników jest właśnie kwestia zagrożenia ze strony Iranu.

Prezydent Joe Biden oraz izraelski premier Yair Lapid podpisali w Jerozolimie wspólną deklarację o współpracy wojskowej. Jej częścią jest właśnie zapewnienie USA, że nie dopuszczą, by Iran wyprodukował broń atomową.

Joe Biden mówił w Izraelu, że chce przede wszystkim porozumienia z Iranem na drodze dyplomacji. Od kilkunastu miesięcy wspólnota międzynarodowa rozmawia z irańskimi władzami na temat ewentualnej nowej umowy atomowej. Postępów w negocjacjach jednak na razie nie ma. “Przedstawiliśmy Irańczykom i władzom warunki na które możemy się zgodzić, by powrócić do tej umowy. Czekamy na ich odpowiedź. Nie wiem, kiedy to nastąpi, ale nie będziemy czekali w nieskończoność” – powiedział Joe Biden.

Wcześniej w wywiadzie dla jednej z izraelskich stacji telewizyjnych amerykański prezydent powiedział, że USA są gotowe użyć siły, ale zastrzegł, że to ostateczność.

Dotychczasowa umowa z Iranem została zerwana przez poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa przed czterema laty. Od tego czasu jednak do władzy w Teheranie powrócili konserwatyści, którzy zdają się być znacznie mniej chętni do negocjowania z Zachodem.

Dla Izraela to właśnie Iran oraz wspierane przez Teheran organizacje na Bliskim Wschodzie, są największym zagrożeniem bezpieczeństwa.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

1 KOMENTARZ

  1. Trump sie odgrazal Korei Polnocnej, na co koreanski chlystek sie zasmiewal w kulak i odpalal kolejna coraz bardziej zaawansowana rakiete testowa.

    Trump Iranowi nawet sie nie odgrazal, bo wiedzial, ze nie da rady…
    Ale teraz kto wie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!