Chiny zmusiły okręt amerykański do wycofania się z wód terytorialnych

0
Fot. US Navy/Al Jazeera
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Chińska marynarka wojenna poinformowała, że zmusiła amerykański niszczyciel do wycofania się z wód terytorialnych w pobliżu spornych Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim. 

Chińskie władze nazwały wpłynięcie amerykańskiej jednostki na swoje wody terytorialne aktem prowokacji. Z kolei administracja USA uważa, że kapitan niszczyciela USS Benfold skorzystał z “międzynarodowego prawa morskiego i swobody do przemieszczania się po Morzu Południowochińskim”.

“Południowe kierownictwo chińskiej Armii Ludowej skierowało marynarkę i lotnictwo do śledzenia, monitorowania działań i odstraszania amerykańskiego okrętu. Pokazuje to, że Stany Zjednoczone stanowią czynnik ryzyka na Morzu Południowochińskim oraz niszczą pokój i stabilność w regionie” – czytamy w oświadczeniu strony chińskiej, któremu towarzyszy zdjęcie amerykańskiego niszczyciela zrobione z pokładu chińskiej jednostki.

Z kolei Marynarka USA twierdzi, że przedstawiona przez Chińczyków wersja wydarzeń “fałszywie przedstawia zgodne z prawem operacje morskie Stanów Zjednoczonych oraz wzmacnia bezprawne chińskie roszczenia wobec innych krajów z Azji Południowo-Wschodniej.”

Wyspy Paracelskie to sporny archipelag położony około 300 kilometrów na wschód od Wietnamu. Od roku 1974 kontrolowany jest przez Chiny, jednak prawa do niego roszczą sobie także Wietnam i Tajwan.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!