Polska odnawia relacje dyplomatyczne z Izraelem

0
139
izrael
Fot. gov.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Polska odnawia relacje dyplomatyczne z Izraelem. “Pierwszy krok wykonany” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Dziś listy uwierzytelniające złożył nowy ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne.

Nowy ambasador Izraela w Polsce powiedział Polskiemu Radiu, że wierzy, że w Jerozolimie i w Warszawie jest chęć powrotu na wspólną ścieżkę. “Przyjechałem tutaj, żeby odbudować nasze relacje i przywrócić nasze kraje do normalnych, dobrych relacji, które mieliśmy w przeszłości. Myślę, że są szanse, żeby się to udało” – powiedział Yacov Livne.

Prezydent Andrzej Duda we wspomnianym wpisie na Twitterze napisał, że liczy także na szybkie przywrócenie ambasadora Polski w Izraelu.

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Łukasz Jasina na razie nie ujawnia szczegółów dotyczących powołania nowego ambasadora Polski w Izraelu. “Ta kandydatura zostanie ujawniona dopiero po jej przedstawieniu i kiedy trafi pod obrady komisji spraw zagranicznych naszego parlamentu. Kiedy ta kandydatura trafi pod opinię komisji spraw zagranicznych, na pewno się państwo o niej dowiedzą” – poinformował rzecznik MSZ.

Na początku lipca w rozmowie telefonicznej prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Isaac Herzog zgodzili się, że oba kraje powinny rozwijać dwustronne relacje dyplomatyczne. “Ustalono, że stosunki między krajami zostaną przywrócone na właściwe tory” – napisała wtedy w komunikacie Kancelaria Prezydenta. Podczas rozmowy prezydenci ustalili, że powinien zostać wyznaczony polski ambasador w Tel-Awiwie.

Polska nie ma swojego ambasadora w Izraelu od zeszłego roku, gdy izraelskie MSZ wydało rekomendację, by polski przedstawiciel pozostał w Polsce. Ochłodzenie w relacjach Polski i Izraela pojawiło się po nowelizacji przez Sejm kodeksu postępowania administracyjnego. Nowe przepisy uniemożliwiły zwrot nieruchomości odebranych przez władze państwowe po drugiej wojnie światowej, wprowadzając limit 30 lat na uznanie roszczeń reprywatyzacyjnych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!