Lugano: podpisano deklarację w sprawie odbudowy Ukrainy

0
250
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Uczestnicy konferencji w szwajcarskim Lugano podpisali wspólną deklarację dotyczącą odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny. Przedstawiciele ponad 40 krajów i 20 organizacji międzynarodowych zgodzili się, że należy wesprzeć ukraińskie władze w odbudowie kraju, jednocześnie podkreślając, że Ukraina musi przeprowadzić reformy systemowe i zwalczyć korupcję.

W deklaracji czytamy, że uczestnicy konferencji w Lugano w pełni popierają europejskie aspiracje Ukrainy. Wyrazili również przekonanie, że kraj ten należy wesprzeć w “drodze do odbudowy i do członkostwa w Unii Europejskiej. “Proces odbudowy Ukrainy musi przyczynić się do przyspieszenia i pogłębienia reform oraz do wejścia tego kraju na drogę do przyjęcia do Unii Europejskiej” – czytamy w deklaracji z Lugano.

Polskę na konferencji reprezentował wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. W trakcie spotkania powiedział, że aktywna rola Polski w odbudowie będzie się przejawiać w ścisłym kontakcie ze stroną ukraińską zarówno na poziomie rządowym, jak i regionalnym oraz pozarządowym. 

Wczoraj do uczestników konferencji w Lugano przemawiał poprzez łącze wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W swoim wystąpieniu podkreślił, że odbudowa Ukrainy po wojnie będzie wspólnym zadaniem całego świata, a nie jednego kraju czy organizacji. 

Obecny w Szwajcarii szef rządu w Kijowie Denys Szmyhal przekazał, że koszt odbudowy jego kraju już teraz wynosi 750 miliardów dolarów. Jak dodawał, odbudowa samych obiektów infrastruktury to ponad 100 miliardów dolarów. Według ukraińskiego premiera, kluczowym źródłem odbudowy powinny być skonfiskowane aktywa Rosji i rosyjskich oligarchów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!