UK: dymisje dwóch czołowych brytyjskich ministrów w rządzie B. Johnsona

0
131
Fot. The Guardian
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Dwóch czołowych brytyjskich ministrów podało się do dymisji w proteście przeciwko stylowi, w jakim premier Johnson przewodzi partii i krajowi. Zjednoczone Królestwo nie ma teraz ministra finansów i ministra zdrowia.

“Nie mogę dalej z czystym sumieniem służyć w tym rządzie” – napisał w liście rezygnacyjnym minister zdrowia. Sajid Javid, zadając pierwszy cios. Cios numer dwa nadszedł ze strony ministra finansów. “Obywatele oczekują, by rząd zachowywał się odpowiednio, działał kompetentnie i z powagą (…) to standardy, o które warto walczyć i dlatego rezygnuję” – napisał Rishi Sunak.

Ten bunt czołowych ministrów sprawił, że kłopoty polityczne premiera Johnsona właśnie stały się jeszcze poważniejsze. Analitycy są zgodni: walka Borisa Johnsona o pozostanie na stanowisku zrobiła się dla niego o wiele trudniejsza.

Wszystko to jest konsekwencją partygate, skandalu z nielegalnymi przyjęciami w lockdownie. Ale także innej afery. Premier mianował na ważne stanowisko parlamentarne człowieka, którego współpracownicy oskarżali o molestowanie. Downing Street z początku twierdziło, że premier o tym nie wiedział. Ale dziś jego kancelaria zmieniła kolejny raz wersję i przekonuje, że szef rządu wiedział, lecz o tym zapomniał.

Niepokój w Partii Konserwatywnej narasta od dawna. Po Partygate popularność ugrupowania się załamała, a niedawno Konserwatyści doznali dotkliwych porażek w wyborach uzupełniających. Coraz więcej posłów obawia się, że szef rządu jest dla nich obciążeniem i może ich kosztować mandaty.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!