Paryż: po spotkaniu prezydenta Francji i premiera Australii

0
138
Fot. Salten News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Francja i Australia potwierdzają solidarność z Ukrainą w kontekście rosyjskiej agresji militarnej, a także zapowiadają utworzenie nowych wspólnych projektów w dziedzinie obronności. Pałac Elizejski wydał komunikat po wczorajszym spotkaniu prezydenta Francji Emmanuela Macrona z premierem Australii Anthonym Albanesem.

“Potępiamy nielegalną inwazję Rosji na Ukrainę i przypominamy o naszej solidarności z rządem i narodem Ukrainy. Zgodziliśmy się nadal wspólnie bronić ładu międzynarodowego opartego na zasadach prawa i integralności prawa międzynarodowego, które są niezbędne dla naszego wspólnego bezpieczeństwa i dobrobytu zarówno w Europie, jak i w regionie Indo-Pacyfiku” – czytamy.
Ze względu na konsekwencje rosyjskiej agresji dla bezpieczeństwa żywnościowego, Australia będzie wspierać zainicjowaną przez Francję inicjatywę FARM (Food and Agricultural Resilience Mission), w tym poprzez dalsze finansowanie systemu informacji o rynku rolnym.

Francja i Australia zamierzają tworzyć nowe relacje w dziedzinie obronności. Kraje wzmocnią współpracę i wymianę informacji na temat wzajemnego bezpieczeństwa. Deklarują wzmocnienie współpracy w obszarze Pacyfiku i Morza Indyjskiego oraz wzajemne udostępnianie własnej infrastruktury militarnej. Współpraca ma zostać rozciągnięta na wspólna eksplorację przestrzeni kosmicznej.
Ponadto Francja i Australia zapowiedziały, że wzmocnią współpracę w walce z terroryzmem i ekstremizmem oraz będą współpracować w zakresie cyberbezpieczeństwa w celu obrony krytycznej infrastruktury.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!