Szef NATO – we wtorek podpisanie protokołów akcesyjnych ze Szwecją i Finlandią

0
103
Fot. Daily Sabah
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

We wtorek nastąpi podpisanie protokołów akcesyjnych Szwecji i Finlandii – poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Po zakończeniu przyspieszonej procedury ratyfikacji tych dokumentów we wszystkich państwach członkowskich, dwa nordyckie kraje wejdą do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Będzie on wtedy liczył 32 członków. Na zakończonym właśnie szczycie NATO w hiszpańskiej stolicy przywódcy zgodzili się na zaproszenie Szwecji i Finlandii do Sojuszu. 

Sekretarz generalny zapewnił też, że zanim formalnie staną się one krajami członkowskimi, będą mogły liczyć na parasol bezpieczeństwa NATO. „Jesteśmy gotowi chronić wszystkich sojuszników, także Szwecję i Finlandię i jesteśmy przygotowani na każdą okoliczność” – podkreślił Jens Stoltenberg, który był pytany o komentarze prezydenta Rosji. Władimir Putin powiedział wczoraj, że przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO będzie wymagało odpowiedzi ze strony Rosji.

„Finlandia i Szwecja to państwa suwerenne i mają prawo do wybierania własnej drogi i przystąpienia do Sojuszu. A widzę, że Rosja jest w pełni skoncentrowana na wojnie z Ukrainą i komunikaty Moskwy nic nie zmieniają. Moskwa wysyłała już różne komunikaty w tej sprawie. To co dla nas jest najważniejsze to to, że Finlandia i Szwecja staną się członkami Sojuszu” – dodał sekretarz generalny.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!