NATO ponownie zwiększa wydatki na obronność

0
126
NATO
Fot. www.nato.int
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Kraje NATO kolejny raz zwiększyły wydatki na obronność. Wynika tak z zaprezentowanego właśnie w Brukseli nowego raportu. Polska jest jednym z krajów, który na wojskowość przeznacza najwięcej.

Sprawa zwiększania wydatków na obronność po raz pierwszy pojawiła się w 2014 roku jako reakcja na ówczesną aneksję Krymu przez Rosję i wojnę na wschodzie Ukrainy. Na szczycie w Walii kraje członkowskie NATO umówiły się, że będą przeznaczać na wojsko co najmniej 2 procent swojego PKB. Według nowego raportu sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, z porozumienia wywiązuje się obecnie dziewięć krajów. “Dziewięciu sojuszników osiągnęło lub przekracza poziom 2 procent PKB. Dziewiętnastu sojuszników ma plan, by osiągnąć ten pułap do 2024 roku, a pięciu członków zobowiązało się, że dojdzie do tego poziomu po 2024 roku” – poinformował szef NATO.

Proporcjonalnie do PKB, najwięcej na wojsko przeznaczają Grecja oraz Stany Zjednoczone. Polska jest na trzecim miejscu i według raportu, pod koniec tego roku będzie przeznaczać na obronność 2,42% PKB.

NATO zapowiada też, że przeznaczy miliard dolarów na specjalny fundusz dotyczący nowych technologii obronnych dla krajów członkowskich. To także reakcja na działania Rosji, która dla NATO jest obecnie największym i bezpośrednim zagrożeniem.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!