Liderzy G7 o pomocy dla Ukrainy

0
150
Fot. NBC News
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Liderzy grupy G7 wyrazili swoje pełne wsparcie dla rządu w Kijowie. Będziemy wspierać Ukrainę tak długo jak będzie to konieczne” – czytamy w oświadczeniu. Wczoraj w zamku Elmau w Bawarii rozpoczął się szczyt G7. Agendę spotkania przywódców czołowych gospodarek świata zdominowała kwestia wojny na Ukrainie, a także widmo spowodowanego nią głodu na świecie.

Uczestnicy spotkania zapowiedzieli wsparcie dla napadniętego kraju w zakresie zaopatrzenia w sprzęt obronny. Uczestnicy spotkania potępili retorykę rosyjskiej propagandy, zwłaszcza za stosowanie nuklearnego szantażu. Potępili także próby angażowania do konfliktu Białorusi.”Jesteśmy zdeterminowani w utrzymaniu i intensyfikację międzynarodowej presji gospodarczej i politycznej wobec Putina i jego białoruskich sojuszników” – czytamy w oświadczeniu. Presja ma polegać między innymi na sankcjach nakładanych na agresora. Sankcje mają obejmować nowoczesne technologie czy usługi. Chodzi również o zmniejszanie udziału złota w dochodach Rosji.

Przywódcy grupy G7 zapowiedzieli również powołanie międzynarodowej grupy eksperckiej i zadeklarowali wsparcie dla przyszłego planu odbudowy Ukrainy w ramach wsparcia o charakterze zarówno dwustronnym, jak i wielostronnym. Chodzi między innymi o pomoc humanitarną, szybką odbudowę zdewastowanego kraju i wykorzystanie w tym celu zamrożonych rosyjskich aktywów. Uczestnicy szczytu zadeklarowali wsparcie dla Ukrainy, tylko w tym roku, w wysokości blisko 30 miliardów dolarów.

Liderzy państw G7 oświadczyli o swoim wsparciu dla wojennych uchodźców, w tym o ułatwionej procedurze wizowej. Wezwali również Rosję do natychmiastowego uwolnienia siłą deportowanych obywateli Ukrainy i zezwolenia im na swobodne przemieszczanie. Zapowiedzieli również ściganie zbrodniarzy wojennych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!