Afganistan: 1000 ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi

0
90
Fot. Al Jazeera
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W trzęsieniu ziemi we wschodnim Afganistanie zginęło co najmniej tysiąc osób – poinformowała agencja AFP, powołując się na urzędnika prowincji Paktika, która ucierpiała najbardziej. Rannych jest 1,5 tysiąca osób. Ofiary śmiertelne odnotowano też w prowincjach Chost i Nangarhar.

Trwa akcja ratunkowo-poszukiwawcza. Utrudniają ją braki – w sprzęcie i wyszkolonych ratownikach. Ponadto na miejscu pada deszcz, pojawiają się mgły – utrudnia to zarówno pracę ekip poszukiwawczych, jak i zwykłych mieszkańców, którzy masowo włączyli się w akcję ratunkową. Pod gruzami zawalonych domów jest wiele osób. Utrudnione jest dotarcie do poszkodowanych w obszarach górskich.

Na pilnym i nadzwyczajnym spotkaniu zebrały się władze Afganistanu. Rodzinom ofiar i wszystkim poszkodowanym zostanie udzielona doraźna pomoc materialna i finansowa. Władze kraju złożyły kondolencje i zapowiedziały udanie się do prowincji Paktika i Chost.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 uderzyło około 44 kilometrów od miasta Chost, w pobliżu granicy z Pakistanem na głębokości 51 kilometrów. Wstrząsy odczuć miało 119 milionów osób w Afganistanie – w tym stolicy Kabulu, Pakistanie – m.in. w stolicy Islamabadzie oraz Indiach – przekazało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne. 
To trzecie najtragiczniejsze trzęsienie ziemi w historii Afganistanu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!